آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که پکن را در خرید نفت از ایران تهدید کند

به گزارش افکارنیوز،  محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل بین الملل درباره اینکه چین با تحریم های یکجانبه و ناعادلانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده و آن را مغایر با قوانین بین المللی دانسته، اظهار کرد: چین در برخورد‌های که با سیاست تجاری_اقتصادی که با آمریکا دارد و در فضای رقابتی با این کشور ممکن است در مواردی تصمیم بگیرد که با ایران همکاری‌هایی داشته باشد. این موضوع در گذشته هم بوده و اکنون هم است، اما در هر صورت ما نباید نه به  پکن و نه به هر کشور دیگری در مقابله با واشنگتن تکیه کنیم.

اخبار سیاسی- او افزود: اگر بخواهیم در مقابله با آمریکا به چین تکیه کنیم، آسیب می بینیم، چراکه آنها در مقاطع و جایگاه‌هایی که با منافع شان سازگار است، با ایران همکاری خواهند کرد، اما اگر جایی به نفعشان نباشد بدون شک اولویت را به منافع خودشان می دهند و در آن صورت ما رها و بی تکیه گاه می‌شویم، به همین دلیل و  با استناد به تجارب گذشته نباید به هیچ کشوری در مسائل این چنینی اعتماد نکنیم.

کوشکی ادامه داد: اگر امکان این موجود باشد که همکاری‌هایی با کشور‌های مختلف داشته باشیم، در حدی که منافعمان ایجاب کند، مانعی ندارد و همکاری می‌کنیم، اما تکیه و اعتماد کردن به هر کشوری به صلاح  تهران  نیست. تجارب گذشته هم نشان داده که نه چین و نه هیچ کشوری به عنوان کشور قابل اعتماد برای جمهوری اسلامی ایران شناخته شده نیست، تنها باید به عنوان همکار تجاری و اقتصادی به کشور‌ها بنگریم.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه