اروپا تهدید کرد؛ ایران دست به ماشه شد/ نمایش «زندگی بدون غرب

 گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ اعضای اروپایی برجام در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، در بیانیه‌ای ایران را تلویحا تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه و احیای تحریم‌های سازمان ملل کردند.
 
مکانیسم ماشه یا همان «ساز و کار حل اختلافات» در بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام به عنوان تضمینی در راستای اجرای تعهدات ایران گنجانده شد. طبق این سازوکار، اگر اعضای برجام بتوانند نقض تعهدااما نکته مهم در استفاده از مکانیسم ماشه، مستندات آژانس بین المللی انرژی اتمی و استناد اعضا به تخلفات ایران در کمیسیون مربوط به حل اختلافات برجام است. طبق ۱۶ گزارش اخیر آژانس، تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب قانونی صورت گرفته است و حتی از سرگیری اقدامات مربوط به کاهش تعهدات نیز زیر نظر این نهاد و بازرسان انجام می‌شود.
 
همچنین از انجا که اعضای اروپایی برجام به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را به این مساله متهم کنند که قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده است؛ بنابراین اجرای مکانیسم ماشه که نیازمند طرح آن در جلسه شورای امنیت است، منتفی می‌شود.

در همین رابطه ابوالفضل ظهره‌وند عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار میزان گفت: «اجرای مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌هایی که پیشتر در قالب ۶ قطعنامه سازمان ملل به ایران تحمیل شده بود، فقط در چارچوب شورای امنیت ممکن است. آلمان، فرانسه و انگلیس صرفاً قادر هستند تحریم‌های اروپایی را بازگردانند. تحریم‌هایی که بخشی از آن‌ها مربوط به شورای اروپا بود که تعلیق و بخش دیگر مربوط به کمیسیون اروپا بود که لغو شده بودند.»

وی خاطر نشان کرد: «البته اگر اروپا دست به چنین کاری بزند به معنی این است که رسما اعلام کرده برجام مرده و این پایان کار توافق هسته‌ای و بزرگترین دستاورد اتحادیه اروپا در حوزه سیاست خارجی خواهد بود. در حالی است که به نظر می‌رسد هدف اروپا پیش بردن سیاست هویچ و چماق است. در حالی که از بازگرداندن تحریم‌ها سخن می‌گویند ۶ کشور هلند، دانمارک، نروژ، سوئد، بلژیک و فنلاند به سازوکار مالی اینستکس بپیوندد که انگلیس، آلمان و فرانسه برای تهسیل تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا پیشنهاد دادند.»
 
بنابراین بیانیه اخیر تروئیکای اروپا در افزایش تحریم‌ها را باید صرفا اقدامی رسانه‌ای و در راستای جنگ روانی تفسیر کرد. با این حال یک روز پس از صدور این بیانیه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری اعلام کرد: «اگر درباره ایران از مکانیسم ماشه استفاده شود، در بسیاری از تعهدات نسبت به آژانس تجدید نظر جدی خواهیم کرد.»ت ایران را اثبات کنند، تحریم‌های بین‌المللی به صورت خودکار علیه کشورمان برمی‌گردد.
;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه